5 wskazówek dotyczących lepszej higieny w miejscu pracy.

Zima dobiega końca, ale to nie znaczy, że jesteśmy odporni na sezonowe epidemie. Czy wiesz, że to właśnie w miejscu pracy jesteśmy najczęściej skażeni? Jak więc uniknąć zachorowania?
Oto 5 wskazówek.

1/ Umyj ręce

Mycie rąk po wizycie w toalecie? Podstawa! Jednak badania pokazują, że tylko 1 na 3 osoby faktycznie to robi. Naukowcy uważają, że brudne ręce są przyczyną 80% wszystkich infekcji. Dlatego używaj mydła i bieżącej wody i myj ręce przez co najmniej 20 sekund , aby usunąć bakterie. Dozownik mydła, przy twoim miejscu pracy, powinien działać cały czas!  Plakaty z informacjami o higienie są bardzo praktyczne, aby poinformować pracowników o sztuce i sposobie mycia rąk.

2/ Używaj chusteczek dezynfekujących

Kluczowe słowo, aby powstrzymać choroby: dezynfekuj! Dezynfekuj miejsca takie jak np. podajnik do ręczników papierowych! To siedlisko bakterii.
Umieść pudełko chusteczek dezynfekujących na biurku i czyść powierzchnię roboczą przynajmniej raz dziennie . Nie zapomnij o klawiaturze! Gdybyś znał liczbę bakterii chodzących po twojej klawiaturze prawdopodobnie byś ją wyrzucił (badania w języku angielskim wykazały, że klawiatura zawiera średnio 260 razy więcej bakterii niż muszla klozetowa).

3/ Nie jedz przy biurku

Wszyscy to robimy, aby zaoszczędzić czas lub po prostu dlatego, że jesteśmy głodni. Jednak ten (zły) nawyk jest sprzeczny z zasadami higieny; Resztki jedzenia zachęcają do namnażania się bakterii na już zarażonym biurku…
Zrelaksuj się, aby zrobić sobie prawdziwą przerwę i skorzystaj z okazji – dlaczego nie – aby zjeść lunch na świeżym powietrzu pod słońcem, jeśli masz taką możliwość!

4/Unikaj kontaktu między oczami, nosem i ustami

Pocieranie oczu lub ust, drapanie się w nos, kaszel lub kichanie… te nieświadome gesty rozprzestrzeniają zarazki z niesamowitą prędkością. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakryj usta przedramieniem. Aby wydmuchać nos, użyj jednorazowych chusteczek papierowych zamiast chusteczki.
I rada dla ekologów: produkcja chusteczek papierowych zużywa mniej niż prąd i bawełna potrzebna do produkcji chusteczek!

5/ Wentyluj swój lokal

Zimą kusi nas, aby zamykać okna: w rzeczywistości przyjemniej jest pracować w tropikalnym upale o temperaturze 23°C niż w kaczym mrozie o temperaturze 18°C. Powietrze trzeba jednak odnawiać , otwierając okna codziennie na 10 do 15 minut . Eliminuje to drobnoustroje i zanieczyszczenia chemiczne. Nie martw się, nie zamarzniesz w biurze!

A co z żelem wodno-alkoholowym?

Według artykułu z Oxford Journal of Clinical Infectious Diseases „Żel lub mydło wodnoalkoholowe nie zapewnia żadnych widocznych korzyści w porównaniu ze zwykłym żelem lub mydłem. Ponadto niektóre bakterie mogą rozwinąć oporność na tę substancję.
Ale hej, to jest jak zupa babci lub herbata miodowa: nic nie tracisz. Istnieje specjalny sklep z artykułami BHP w którym możesz zaopatrzyć się w podstawowe niezbędniki i, też żele antybakteryjne.