6 KROKÓW DO BUDOWY DOMU KONTENEROWEGO.

Co to jest dom kontenerowy?

Kontenery morskie to funkcjonalne modułowe elementy konstrukcyjne do budowy użytkowej przestrzeni mieszkalnej za niewielką cenę. Domy kontenerowe do przechowywania to domy wykorzystujące wszechstronne kontenery transportowe do dostarczania elementów konstrukcyjnych domu. Domy kontenerowe różnią się od małych domów wykorzystujących jeden lub dwa kontenery transportowe do mieszkań wielopoziomowych z dużą ilością miejsca dla rosnącej rodziny. Atrakcyjność domów kontenerowych obejmuje krótszy czas budowy i znaczną oszczędność kosztów w wielu projektach.

Kroki, aby rozpocząć budowę domu kontenerowego

Jeśli uważasz, że dom kontenerowy może być dla Ciebie idealny jako główne miejsce zamieszkania lub domek letniskowy w górach, istnieje kilka istotnych etapów planowania:

1. Wybierz swoją lokalizację

Zanim zaczniesz budować dom kontenerowy, potrzebujesz działki. Koszty gruntów różnią się w zależności od atrakcyjności lokalizacji  i dostępu do udogodnień.

Kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze lokalizacji, obejmują:
Wystarczający dostęp do dostawy i pozycjonowania kontenerów transportowych – potrzebny jest dostęp dla ciężarówki i ewentualnie dźwigu do większych kontenerów.
Jakość podłoża – stromo nachylony celownik będzie wymagał więcej pracy nad zbudowaniem odpowiedniego fundamentu niż płaski kawałek podłoża.
Dostępne media – niektóre odległe obszary mogą oznaczać zaplanowanie domu bez sieci, ponieważ nie ma łatwego dostępu do źródła zasilania.
Przed zakupem działki sprawdź, czy jest (co do zasady) możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę na działce.

2. Zaplanuj swój projekt

Większość  projektów budowlanych działa najlepiej, jeśli masz plan gotowego projektu. Możesz zdecydować się na współpracę z architektem, inżynierem budowlanym lub wykonawcą z doświadczeniem w budowie domów kontenerowych lub samodzielnie sporządzić plany. Ponieważ pracujesz z modułami, stosunkowo łatwo jest sporządzić trójwymiarowy model proponowanej budowy domu kontenerowego przy użyciu kartonów. Zaletą tworzenia trójwymiarowego modelu w skali w ramach procesu planowania jest to, że można zobaczyć, gdzie należy zmodyfikować kontenery transportowe oraz gdzie należy połączyć i zespawać bloki.

Na etapie planowania należy ustalić:

  • Budżet projektu z 20% funduszem awaryjnym.
  • Liczba i rodzaj kontenerów potrzebnych do Twojego projektu.
  • Jak należy zmodyfikować każdy kontener wysyłkowy.
  • Jak zamierzasz to zbudować – DIY czy wykonawcy.
  • Wykończenia wewnętrzne i zewnętrzne.
  • Zasilanie wraz z okablowaniem i hydrauliką.
  • Harmonogram projektu i plan działania.

3. Uzyskaj zatwierdzenie swoich planów budowlanych

Zanim kupisz kontenery i zaczniesz projekt, przygotuj wszystkie dokumenty prawne i upewnij się, że wiesz, co należy sprawdzić i certyfikować na każdym etapie. Najlepszym podejściem jest omówienie swoich planów z lokalnym urzędnikiem ds. planowania, ponieważ może on udzielić wszelkich potrzebnych wskazówek.

Przepisy budowlane obejmują szczegóły dotyczące bezpiecznego domu – solidnej konstrukcji, bezpieczeństwa przeciwpożarowego i innych obszarów spełniających odpowiednie lokalne normy budowlane. Konstruktorzy domów kontenerowych muszą spełniać wszystkie obowiązujące przepisy budowlane dotyczące zajmowania. Przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego określają, gdzie można budować i jaki rodzaj dozwolonych budynków. Twoje państwo może mieć kategorię domów z kontenerami do przechowywania lub może podlegać nietradycyjnym strukturom.

4. Przygotuj swoją witrynę

Zanim zaczniesz budować dom kontenerowy, potrzebujesz stabilnego, równego fundamentu, który podtrzyma Twój dom. Fundament chroni Cię przed ruchami gruntu – ziemia pod Twoimi stopami podnosi się, opada, kurczy i rozszerza. Poza tym podłoże nie jest jednolite – kamienie, glina, piasek i inne materiały o różnych właściwościach.

Twój  dom kontenerowy  wymaga stabilnego fundamentu, aby utrzymać poziom podłóg, chronić konstrukcję przed wilgocią i korozją oraz równomiernie rozłożyć ciężar. Podstawowe rodzaje fundamentów to:
Betonowe filary lub bloki w strategicznych punktach – minimalne wykopy, przyjazne dla majsterkowiczów i można ich użyć do wyrównania pochyłości.
Fundamenty palowe – drogie, jak wbijanie solidnych stalowych rur, aby dotrzeć do podłoża skalnego, ale jedyne rozwiązanie dla miękkiego, ruchomego gruntu.

Potrzebujesz profesjonalisty, aby zainstalować fundament palowy.
Płyta fundamentowa – wzmacnia płytę betonową nieco większą niż obrys budynku. Droższy niż fundament molo i wymaga więcej pracy. W pełni podtrzymuje budynek bez pustek pod spodem dla potencjalnych szkodników. Potencjalnie zwiększa straty ciepła i utrudnia dostęp do linii użyteczności publicznej.
Fundament paskowy – betonowa płyta lub kanał o szerokości jednej lub dwóch stóp i głębokości czterech stóp leży pod krawędziami kontenera. Tańsza alternatywa dla fundamentów płytowych z mniejszą ilością wylewania betonu. Ma mniejszą odporność na trzęsienia ziemi. Lepsze dla małych i średnich konstrukcji w stabilnym klimacie.

Lepiej jest zakotwiczyć kontener transportowy do fundamentu niż polegać na ciężarze kontenera, który utrzyma go na miejscu. Intensywne powodzie i silne wiatry mogą przenieść kontener z katastrofalnymi skutkami, jeśli jest to Twój dom. Najlepszy fundament zależy od gruntu, budżetu i projektu, ale solidny fundament jest niezbędny do udanego domu kontenerowego.

5. Połóż fundamenty i kup kontenery

Wszystkie budynki wymagają odpowiednich fundamentów, dlatego warto zaplanować i położyć fundamenty, zanim kontenery dotrą na miejsce. W międzyczasie możesz pozyskać swoje pawilony handlowe i zorganizować modyfikacje – usunięcie paneli, przycięcie drzwi i okien przed dostawą na Twoją stronę. Staranny dobór kontenera do budowy domu może zaoszczędzić na kosztach modyfikacji i pozwolić zaoszczędzić pieniądze na kontenerach bazowych. Na przykład pojemnik z otworem w boku będzie tańszy niż bez – jeśli twój plan budowy przewiduje wycięcie tego boku pojemnika, to szczelina nie jest dla ciebie problemem.