Co powiesz na przejście na dietę nisko węglowodanową?

Przejście na dietę nisko węglowodanową w celu potencjalnego kontrolowania cukrzycy niekoniecznie oznacza całkowite porzucenie węglowodanów i jedzenie głównie z tłuszczu lub białka. W skrócie oznacza to ograniczenie lub unikanie żywności, która składa się głównie z wysoko rafinowanych węglowodanów i zbóż.

Dieta 1200 kcal nie ma obecnie standardu  dotyczącego gramów węglowodanów w diecie nisko węglowodanowej dla pacjentów z cukrzycą.

Przegląd  powiązanych badań  na ten temat z 2015 roku ujawnił, że chociaż diety nisko węglowodanowe prowadzą do znacznie większej krótkoterminowej utraty wagi i poprawy kontroli glukozy (HbA1c) i trójglicerydów, nie przynosi to długoterminowych korzyści. Ogólnie rzecz biorąc,  diety nisko węglowodanowe nie wykazały długoterminowej poprawy  w porównaniu z wyższym spożyciem węglowodanów w zakresie utraty wagi lub promowania zdrowego poziomu glukozy.

Najważniejsze jest to, że jeśli masz cukrzycę typu 2 i zastanawiasz się, czy ograniczenie spożycia cukru może pomóc w opanowaniu objawów, prosta odpowiedź brzmi: tak!

Ale jest jedno zastrzeżenie:  dieta nie jest synonimem węglowodanów.  

W swoich zaleceniach żywieniowych dla pacjentów z cukrzycą typu 2 nie zaleca ograniczania węglowodanów,  ale ogranicza dodawanie cukrów lub substancji słodzących  z diety. Ponadto oświadczyli, że nie ma powodu, aby zalecać osobom chorym na cukrzycę unikanie naturalnie występującej fruktozy w owocach, warzywach i innych pełnych produktach spożywczych. Według ADA cukry z tych źródeł zwykle stanowią tylko 3-4 procent dziennego spożycia energii.

Twoje główne dania na wynos

Ostatecznie nie chodzi o unikanie określonego makroskładnika, takiego jak węglowodany, jeśli chcesz stworzyć własną wersję diety cukrzycowej. Nie powinieneś też trzymać się tego, co uważa się za „najlepszą dietę” na rok.

Tak jak nie ma jednej uniwersalnej zdrowej diety, tak nie ma czegoś takiego jak najlepsza dieta cukrzycowa. Dieta roślinna, której trudno się trzymać jednemu pacjentowi z cukrzycą, może być łatwa dla kogoś innego. Ponadto należy wziąć pod uwagę kulturę, typy ciała oraz obecność lub brak innych stanów chorobowych. Jak zawsze,  najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem,  zanim wyruszysz na poszukiwanie własnej „najlepszej diety cukrzycowej”.

Wreszcie, jeśli chcesz zrównoważyć negatywne skutki cukrzycy (lub stanu przed cukrzycowego), priorytetem jest również uwzględnienie składu ciała. Współpracuj z kompetentnym i doświadczonym profesjonalistą, który może pomóc w określeniu składu ciała i pomóc w ustaleniu celów poprawy składu ciała poprzez dietę i aktywność fizyczną.