UTRZYMYWANIE WYCIERACZEK W CZYSTOŚCI.

Po pierwsze, wycieraczki to pierwsza linia obrony przed brudem, błotem i innymi zanieczyszczeniami przed dostaniem się do domu. Jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu, wycieraczki są Twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Po drugie, wycieraczki sprawiają, że Twoje drzwi wyglądają reprezentacyjnie i ładnie. Po trzecie, to świetny sposób na powitanie gości i sprawienie, by poczuli się mile widziani, a także rozśmieszyć, gdy czekają, aż otworzysz drzwi. I wreszcie, wycieraczki to świetny sposób, aby dać ludziom wgląd w twoją osobowość, ponieważ wybierzesz wycieraczkę, która przemawia do twojej wrażliwości i skłonności. 

Podtrzymujemy to wszystko. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli twoja wycieraczka dobrze spełnia swoje zadanie, to w pewnym momencie się zabrudzi i będzie wyglądać na bardzo brudną i zużytą. Jeśli nie będziesz go odpowiednio i regularnie czyścił, stanie się tym postrzępionym obiektem, który będzie stał przed Twoimi drzwiami i witał się z odwiedzającymi. Czy tego właśnie chcesz? Nie sądziliśmy. Ponadto, jeśli mata jest tak brudna, przede wszystkim zniweczy to cel posiadania wycieraczki powitalnej. Jeśli brud z wycieraczki osadza się na podeszwach butów, jaki jest sens posiadania wycieraczki!

Na szczęście nic Cię to nie kosztuje poza kilkoma minutami tygodniowo, aby Twoja mata wyglądała czysto i była w jak najlepszym stanie, aby spełniała swoje zadanie. Poważnie, wycieraczki są tak łatwe do czyszczenia i konserwacji.

PROSTE PORADY I WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE CZYSTEJ WYCIERACZKI

Cotygodniowy wstrząs

Umów się raz w tygodniu na wycieranie kurzu z wycieraczki. Teraz będziemy potrzebować znacznej siły górnej części ciała, aby uzyskać optymalne opuszczenie wycieraczki! Spokojnie, my tylko się z tobą droczymy. Wszystko, co musisz zrobić, to –

  • Energicznie potrząśnij wycieraczką lub uderz nią o ścianę, aby pozbyć się luźnego brudu i zanieczyszczeń. Nie trzeba dodawać, że zrób to na zewnątrz, aby nikt nie skończył z kichaniem w domu! A dom się nie brudzi.
  • W przypadku bardziej uporczywych cząstek brudu utkniętych we włóknach, powieś matę, użyj kija, miotły lub czegokolwiek innego pod ręką i wybij brud w odległości jednego cala!
  • Jeśli coś jeszcze przetrwało pobicie, sugerujemy użycie tępego noża lub czegoś z ostrą krawędzią, aby to zeskrobać.

Comiesięczne odkurzanie

Spójrz na tę matę… jest o wiele mniejsza niż jakikolwiek pokój w twoim domu. Szybkie odkurzanie raz w miesiącu nie zajmie dużo czasu i usunie wszelkie zabrudzenia, które tkwiły zbyt głęboko we włóknach, aby można je było usunąć przez ubijanie lub szczotkowanie. Regularne odkurzanie wycieraczki nie tylko utrzyma ją w czystości, ale także zapobiegnie powstawaniu na niej plam.

Jaki rodzaj próżni jest idealny? Szczerze mówiąc, każdy rodzaj próżni. Po prostu użyj nasadki, która ma w sobie te włosie. To rozluźni cały brud tkwiący głęboko we włóknach maty z logo i pomoże go wessać.

Wpadliśmy na tę przydatną wskazówkę – wykorzystaj czas odkurzania, aby dokładnie przyjrzeć się swojej wycieraczce i upewnić się, że nadal jest w dobrym stanie. Czy włókna są nadal gęste i grube? Czy podkład się poluzował? Czy mata zaczęła się trochę wycierać? Jeśli wycieraczka wygląda na zużytą, czas ją wymienić.

Pranie wycieraczki

Przychodzi czas, kiedy odkurzanie na sucho pozbędzie się kurzu i brudu, ale nie sprawi, że mata znów będzie wyglądać świeżo i jak nowa. Czas na mycie! O ile pranie wycieraczek jest łatwe, o tyle nie wszystkie wycieraczki można prać. Maty z włókien naturalnych nie można prać, ponieważ zniszczyłoby to włókna. Wycieraczki zadrukowane rozpuszczalnymi w wodzie barwnikami po praniu stałyby się ciekłym kolorowym bałaganem i po praniu mogłyby wyglądać na wyprane. Gumowe i winylowe podłoże mat może pęknąć lub stopić się, jeśli poddasz je suszarce. Przed praniem wycieraczki najlepiej zapoznać się z instrukcją pielęgnacji producenta. 

Jeśli producent Twojej maty wyrazi na to zgodę, postępuj zgodnie z tą procedurą prania :

  • Użyj roztworu ciepłej wody i płynu do naczyń. Za pomocą szczotki do szorowania z plastikowym włosiem i wody z mydłem dokładnie wyszoruj matę, upewniając się, że roztwór działa na całej macie.
  • Opłucz matę wężem ogrodowym z końcówką wysokociśnieniową. Spowoduje to usunięcie wody z mydłem i usunięcie brudu z włókien. Nie zapomnij zmyć podkładu.
  • Wysuszyć matę na płasko lub powiesić ją na słońcu do wyschnięcia. Zaleca się nie składać maty w tym czasie, ponieważ może to spowodować utratę kształtu. Jeśli coś nie jest płaskie, to nie jest wycieraczka

Zdezynfekuj wycieraczkę

Warto od czasu do czasu zdezynfekować wycieraczkę. Kto wie, jaki błoto zostaje wyczyszczone na tych rzeczach, prawda. Wszystko co musisz zrobić to –

  • Spryskaj wycieraczkę sprayem dezynfekującym. Zrób to po przetestowaniu środka dezynfekującego z tyłu maty lub niewielkiej ilości w jednym rogu, aby upewnić się, że spray nie uszkodzi maty.
  • Jeśli nie chcesz używać środka dezynfekującego kupionego w sklepie, wypróbuj ten domowy środek: Przygotuj roztwór składający się z 1 części wody i 1 części białego octu. Spryskaj tym roztworem obficie matę zarówno z przodu, jak iz tyłu. Biały ocet zabije pleśń, bakterie i zarazki, które mogą znajdować się na macie.

Oto kilka dodatkowych przydatnych wskazówek i ostrzeżeń, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę:

1) Zawsze czytaj instrukcje producenta, aby poznać wymagania dotyczące czyszczenia wycieraczek. Nie chcemy, abyś prał wycieraczkę, która nie jest przeznaczona do prania. W takim przypadku wystarczy postępować zgodnie z cotygodniowym i comiesięcznym rytuałem czyszczenia, o którym mowa powyżej.
2) Nie chcesz odkładać lśniąco czystej wycieraczki aluminiowe. Tak więc, oprócz dezynfekcji wycieraczki, wyczyść również podłogę, na której leżała wycieraczka, aby usunąć wszelkie zabrudzenia lub bakterie, które dostały się pod wycieraczkę.
3) Spowolnij gromadzenie się brudu na macie zewnętrznej, umieszczając zamontowaną na podłodze szczotkę do szorowania butów przed drzwiami. Użyj szczotki do butów i butów, aby usunąć większe ilości przyklejonego błota i brudu z butów przed wytarciem ich na macie.